A terhességi cukorbetegség (gesztációs cukorbetegség) a terhesség alatt először diagnosztizált cukorbetegség. Más diabétesztípusokhoz hasonlóan ez is befolyásolja, hogy a sejtek hogyan használják fel a cukrot (glükózt). Magas vércukorszintet okoz, ami hatással lehet a terhességére és a baba egészségére.

Bár minden terhességi szövődmény aggasztó, van jó hír is. A terhesség alatt egészséges táplálkozással, testmozgással és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel segíthet a terhességi cukorbetegség kordában tartásában. A vércukorszint kontrollálása megőrizheti az Ön és a baba egészségét, és megelőzheti a nehéz szülést.

A legtöbbször nem okoz észrevehető jeleket vagy tüneteket. A fokozott szomjúság és a gyakoribb vizelés lehetséges tünetek.

A kutatók még nem tudják, hogy egyes nőknél miért alakul ki terhességi cukorbetegség, másoknál pedig miért nem. A terhesség előtti túlsúly gyakran szerepet játszik.

Általában különböző hormonok működnek a vércukorszint kordában tartása érdekében. A terhesség alatt azonban a hormonszintek megváltoznak, ami megnehezíti a szervezet számára a vércukor hatékony feldolgozását. Ezáltal a vércukorszint megemelkedik.

A terhességi cukorbetegség kockázati tényezői közé tartoznak:

• Túlsúly vagy elhízás
  • Fizikailag nem aktív
  • Prediabétesz
  • Terhességi cukorbetegség egy korábbi terhesség során
  • Policisztás ovárium szindróma
  • Közvetlen családtagja cukorbeteg
  • Korábban 4,1 kilogrammnál nagyobb súlyú babát szült

A babát érintő szövődmények

Ha Önnek terhességi cukorbetegsége van, a babája fokozott kockázatnak lehet kitéve:

• Túlsúlyos születés.
  • Koraszülés.
  • Súlyos légzési nehézségek.
  • Alacsony vércukorszint (hipoglikémia).
  • Elhízás és 2-es típusú cukorbetegség a későbbi életkorban.
  • Halva születés.

Az Önt érintő szövődmények

A terhességi cukorbetegség növelheti az alábbiak kockázatát is:

• Magas vérnyomás és preeklampszia.
  • Műtéti szülés (császármetszés).
  • A jövőbeni cukorbetegség.

Megelőzés

A terhességi cukorbetegség megelőzésére nincs garancia – de minél több egészséges szokást tud magáévá tenni a terhesség előtt, annál jobb. Ha már volt terhességi cukorbetegsége, ezek az egészséges döntések csökkenthetik annak kockázatát is, hogy a jövőbeni terhességek során ismét megbetegedjen, vagy a jövőben 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki.

• Táplálkozzon egészséges ételekkel.
  • Maradjon aktív.
  • Kezdje a terhességet egészséges testtömeggel.
  • Ne hízzon többet az ajánlottnál.

Ha Önnél átlagos a terhességi cukorbetegség kockázata, akkor valószínűleg a második trimeszterben – a terhesség 24. és 28. hete között – szűrővizsgálatra kerül sor.

Ha Önnél magas a cukorbetegség kockázata – például ha a terhesség előtt túlsúlyos vagy elhízott volt; ha édesanyja, édesapja, testvére vagy gyermeke cukorbeteg; vagy ha egy korábbi terhessége során terhességi cukorbetegségben szenvedett -, az orvosa a terhesség korai szakaszában, valószínűleg az első terhesgondozás során végezhet cukorvizsgálatot.

A terhességi cukorbetegség kezelése a következőket foglalja magában:

• Életmódváltás
  • A vércukorszint ellenőrzése
  • Gyógyszeres kezelés, ha szükséges

A vércukorszintjének kezelése segít megőrizni az Ön és a baba egészségét. A szoros kezelés segíthet elkerülni a terhesség és a szülés alatti komplikációkat is.

Valószínűleg a terhessége alatt végzett rutinszerű szűrővizsgálatok során fogja megtudni, ha terhességi cukorbetegsége van. Orvosa további, cukorbetegségre szakosodott egészségügyi szakemberekhez, például endokrinológushoz, dietetikushoz irányíthatja Önt. Ezen egészségügyi szolgáltatók közül egy vagy több segíthet Önnek abban, hogy megtanulja kezelni vércukorszintjét a terhessége alatt.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha lehetséges, keresse fel korán az egészségügyi ellátást – amikor először gondolkodik a teherbeesésen -, hogy az orvosa az általános közérzetével együtt ellenőrizni tudja a terhességi cukorbetegség kockázatát. Ha már terhes, a terhesgondozás részeként ellenőrzik Önt a terhességi cukorbetegségre vonatkozóan.

Ha terhességi cukorbetegség alakul ki Önnél, gyakrabban lesz szüksége szűrővizsgálatokra. Ezekre leginkább a terhesség utolsó három hónapjában kerülhet sor, amikor orvosa figyelemmel kíséri vércukorszintjét és a baba egészségi állapotát.

Keresse bizalommal szakorvosainkat akár már a baba tervezéskor, vagy már meglévő várandóság esetén is.