A külsőfül-gyulladás a külső hallójárat, azaz a külső fül és a dobhártya közötti cső gyulladását okozó állapot. Ezt gyakran “úszófülként” emlegetik, mivel a víznek való ismételt kitettség miatt a hallójárat hajlamosabbá válhat a gyulladásra. A fertőzés a hallójáratban jelentkezik. Mivel a hallójárat sötét, meleg és képes vizet tartani, tökéletes környezetet biztosít a vízkedvelő baktériumok és gombák számára a szaporodáshoz.
A külsőfül-gyulladáshoz vezető állapotok közé tartoznak a következők:
- A hallójáratban megrekedt víz, például a gyakori úszás vagy zuhanyzás miatt.
- A fülzsír – egy természetes védőanyag – elvesztése a hallójáratba jutó túl sok víz vagy a fül tisztítása során a túl sok viasz eltávolítása miatt.
- A fül sérülése a fülbe dugott tárgyak, például ujjak, tollak/ceruzák, gemkapcsok, hajcsatok miatt.
- Szennyezett vízben való úszás.
- A hallójáratot érintő egyéb bőrbetegségek, például ekcéma vagy pikkelysömör.
Milyen tünetei vannak?
- Fülfájdalom: fájdalom, amely gyakran rosszabbodik, ha a külső fület rángatják vagy nyomják; a fájdalom intenzívvé válhat
- Viszketés a hallójáratban
- Rossz szagú vagy színezett (sárga, zöld) genny szivárog a fülből
- Elzáródott fül
- Vörösség és duzzanat a külső fülben
- Átmeneti halláscsökkenés
- Enyhe láz
A kezelés során megvizsgálják a hallójáratot, és megtisztítják a gennyes vagy vízelvezető folyadéktól. Antibiotikumot tartalmazó fülcseppeket írnak fel. Előfordul, hogy a hallójárat túlságosan szűk vagy elzáródott ahhoz, hogy a fülcseppeket egyszerűen a fülbe helyezve lehessen beadni. Ilyenkor egy vékony gézt vagy “kanócot” helyeznek a fülbe, amely segít a fülcseppeknek átjutni az elzáródáson és elérni a fertőzést. A fülcseppeket általában 7-14 napig használják.
Mi történhet, ha az úszófül továbbra is kiújul?
A fertőzés, amely a belső fülben kezdődik, átterjedhet a hallójárat porcára és csontjára. Ezt az állapotot rosszindulatú külső középfülgyulladásnak nevezik. Az arcideg bénulása ritka, de előfordulhat, ha a fertőzés ilyen messzire előrehalad.
Mit tehet az úszófülgyulladás megelőzése érdekében?
Tartsa a fület a lehető legszárazabban. Tegyen a fejére zuhanyzósapkát, hogy megakadályozza a víz vagy a hajsampon bejutását a fülébe. Helyezzen vattapamacsot a fülébe, de ne nyomja be mélyen. Fürdés vagy úszás után száraz törölközővel szárítsa meg a fülét. Használjon füldugót, ha vízi sportokat űz, vagy gyakran tartózkodik vízben. Fordítsa a fejét egyik oldalról a másikra, miután kiszállt a vízből. Ez segíti a víz lefolyását a füléből. Ne dugjon semmit a hallójáratába. Ide tartoznak a tollak/ceruzák, ujjak, hajcsatok vagy vattapamacsok (a pamacsokat csak a külső fül szárítására szabad használni).
Ha Önnél is hasonló megbetegedés áll fenn, keresse fül-orr-gégész szakorvosainkat bizalommal!
Időpontot a +36 42 512 990-es számon tudnak kérni.