
Haspuffadás, bélgázok - mik lehetnek a kiváltó okok?
A haspuffadás az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, ami alapvetően emésztési zavarból fakad, hátterében azonban számos kiváltó ok állhat. Nemtől, kortól és életmódtól függetlenül ez bárkit érinthet.
A haspuffadásos tüneteket kiváltó okokat három nagyobb csoportba lehet összefoglalni:
Életmódbeli sajátosságok
- Fokozott levegőnyelés, melyet kiválthat a kapkodó étkezés, viselkedészavar, stressz, de akár a gyakori rágógumi használat is.
- Szén-dioxid-felszabadulás, ez szénsavas italok után, valamint a gyomornedv bélben történő semlegesítése során figyelhető meg. A legtöbb esetben a szén-dioxid a bélfalon át felszívódva távozik a tüdőn keresztül, azonban ha valaki máj- vagy szívelégtelenséggel szenved ez egy nehezített folyamattá válik, így felfúvódáshoz vezethet.
- A vastagbélbeni gáztermelés baktériumok által, amit nem emészthető, vagy fel nem szívódó szénhidrátok fogyasztása okoz (pl. puffasztó hatású ételek, laktóz, rostok)


Betegség velejárója a puffadás
- Felszívódási zavarok esetén az emésztőrendszerbe olyan anyagok kerülnek, melyeket a szervezet nem tud normál módon kezelni, így sokszor emésztési problémákban nyilvánul meg a rendellenesség. Ezek lehetnek például a laktózintolerancia, lisztérzékenység.
- Hasnyálmirigy-elégtelenség esetén a tüneteket enzimhiány okozza, amelyek az ételek elfogyasztása után jelentkeznek (hasi fájdalom, puffadás, kellemetlen teltségérzet). Az emésztőenzimek hiánya miatt a szervezet nem tudja megfelelően feldolgozni az elfogyasztott ételeket.
- Egyéb szerveket és szervrendszereket érintő kórképek is előfordulhatnak, amiket haspuffadás kísérhet. Például vesebetegség, pajzsmirigybetegség, valamint nőgyógyászati elváltozások esetén is kísérőtünet lehet a haspuffadás, de cukorbetegek között is gyakori.
Egyéb okok, amik felfúvódást okozhatnak
- Antibiotikumkezelések, melyek után gyakran sérül a bélflóra és ennek következtében fellépnek átmeneti emésztési zavarok (hasfájás, puffadás, hasmenés). Ilyen esetekben ajánlott a bélflóra probiotikummal történő helyreállítása.
- Gyógyszerek mellékhatásaként, például vérnyomáscsökkentők, hasmenés elleni készítmények, vagy cukorbetegségre alkalmazott szerek esetében is jelentkezhet haspuffadás.
- Hormonális okok is gyakran kiválthatják a puffadást, például a menstruáció és a terhesség esetén is gyakori panasz szokott lenni.

Ilyen esetekben ajánlott az étkezési napló vezetése, melybenajánlott feljegyezni, hogy mikor étkezett, mikor jelentkezett a puffadás, mire
enyhül a panasz, valamint az is fontos lehet, hogy történt-e változás aszékelési szokásokban.
Amennyiben Önnél is hasonló tünetek jelentkeznek, de még nem jött rá az okára, keresse gasztroenterolókus szakorvosainkat!
Kérjen időpontot a +36 42 512 990-es telefonszámon!
Nálunk a bizalom presztízskérdés!