Az izomsorvadás az izomszövet elvesztése vagy elvékonyodása. Ha elsorvadtak az izmai, akkor csökken az izomtömege és az ereje. Izomsorvadás esetén az izmai a normálisnál kisebbnek tűnnek. Az izomsorvadás kialakulhat alultápláltság, életkor, genetika, a fizikai aktivitás hiánya vagy bizonyos betegségek miatt. A használaton kívüli (fiziológiai) sorvadás akkor következik be, ha nem használja eléggé az izmait.

Milyen tünetei vannak az izomsorvadásnak?

Az izomsorvadás tünetei az Ön állapotának okától függően változnak. A legnyilvánvalóbb jele az izomtömeg csökkenése. Egyéb jelei lehetnek:

• Az egyik kar vagy az egyik láb kisebb, mint a másik.
  • Gyengeség az egyik karban és/vagy az egyik lábban.
  • Zsibbadás vagy bizsergés a karokban és lábakban.
  • Járási vagy egyensúlyozási nehézségek.
  • Nyelési vagy beszédzavarok.
  • Arcgyengeség.
  • Fokozatos memóriavesztés.

Ha végtagjainak izomsorvadása van, bizsergést, zsibbadást vagy gyengeséget érezhet a karjaiban és lábaiban. Ha az arc- vagy torokizmai sorvadnak el, arcizmai gyengének érezhetik magukat, és nehezen tud beszélni vagy nyelni.

Mi okozza az izomsorvadást?

Oka attól függ, hogy milyen típusú izomsorvadása van. A használaton kívüli (fiziológiás) sorvadást az okozza, hogy nem használja eléggé az izmait. Ilyenkor a teste nem pazarolja el azt az energiát, amire szükséged van, hogy gondoskodjon róluk. Ehelyett a teste elkezdi lebontani az izmait, aminek következtében azok mérete és ereje csökken. A használaton kívüli sorvadás akkor érintheti Önt, ha:

• Mozgásszegény életmódot folytat.
  • Alultáplált.
  • Nem mozog eleget.
  • Egész nap íróasztalnál ül.
  • Genetikai rendellenességben szenvednek, például izomdisztrófiában vagy Charcot-Marie-Tooth-kórban.
  • Nem tudja mozgatni a végtagjait agyvérzés vagy más betegségek, például dermatomyositis miatt.
  • Korral összefüggő sorvadásban (szarkopénia) szenved.

Visszafordítható-e az izomsorvadás?

A használaton kívüli (fiziológiás) atrófia néha visszafordítható testmozgással és egészséges táplálkozással. Orvosa elindíthatja Önt egy olyan programban, amely medencében végzett gyakorlatokat is tartalmaz. A vízben végzett edzés csökkentheti az izomterhelést.

Mennyi időbe telik az izomsorvadásból való felépülés?

Az, hogy mennyi időbe telik, amíg az izomsorvadás után visszanyeri izomerejét, attól függ, hogy milyen típusú sorvadásról van szó, és hogy mennyire volt súlyos az állapota. A használaton kívüli (fiziológiás) atrófia általában visszafordítható, de nem megy egyik napról a másikra. Az izomsorvadásból rendszeres testmozgással és egészséges táplálkozással lehet felépülni. Néhány hónap elteltével már javulást tapasztalhat, de sokkal hosszabb időbe telhet, amíg teljesen visszanyeri erejét.

Bár az izomsorvadás diagnózisa nem könnyű, fontos megjegyezni, hogy a használaton kívüli (fiziológiás) sorvadás visszafordítható. Egészségügyi szolgáltatója ajánlhat egy Önnek megfelelő tervet. Nehéz lehet motiváltnak maradni, de tartsa magát a tervhez. Szüksége lesz rá, hogy segítsen az izomtömeg és az erő helyreállításában.

Ha azt veszi észre, hogy bizonyos testrészei kisebbnek tűnnek vagy gyengébbnek érzi magát, forduljon bizalommal neurológus szakorvosainkhoz!
Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon tud kérni.