A gyermekkori fejfájás gyakori, és általában nem súlyos. A felnőttekhez hasonlóan a gyermekeknél is kialakulhatnak különböző típusúak, beleértve a migrént vagy a stresszel összefüggőt (tenziós), de előfordulhat krónikus napi fejfájás is.

Egyes esetekben a gyermekkorban ezt fertőzés, nagyfokú stressz vagy szorongás, illetve kisebb fejsérülés okozza. A gyermekkori fejfájás általában vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal és egészséges szokásokkal, például rendszeres alvási és étkezési renddel kezelhető.

Tünetek

A gyermekek ugyanolyan típusú fejfájást kapnak, mint a felnőttek, de a tüneteik kicsit eltérőek lehetnek. Például a felnőtteknél a migrénes fájdalom gyakran legalább négy órán át tart – de a gyermekeknél a fájdalom nem biztos, hogy ilyen hosszú.

A tünetek közötti különbségek megnehezíthetik a fejfájás típusának meghatározását egy gyermeknél, különösen egy fiatalabbnál, mivel nem tudja azokat úgy leírni. Általánosságban azonban bizonyos tünetek gyakrabban esnek bizonyos kategóriákba.

Migrén

• Lüktető fejfájás
  • Aktivitással súlyosbodó fájdalom
  • Hányinger, hányás
  • Hasi fájdalom
  • Szélsőséges fény- és hangérzékenység

Még a csecsemők is lehetnek migrénesek. Egy olyan gyermek, aki még túl kicsi ahhoz, hogy megmondja, mi a baj, sírva vagy ide-oda ringatózva jelezheti a súlyos fájdalmat.

Feszültség típusú fejfájás

• A fej vagy a nyak izmainak nyomó feszülése
  • Enyhe vagy mérsékelt, nem lüktető fájdalom a fej mindkét oldalán
  • Fizikai aktivitástól nem súlyosbodó fájdalom
  • Olyan fejfájás, amelyet nem kísér hányinger vagy hányás, mint a migrén esetében gyakran előfordul

A kisebb gyermekek visszahúzódhatnak a rendszeres játéktól, és többet akarnak aludni. A feszültségtípusú fejfájás 30 perctől több napig is eltarthat.

Klaszteres fejfájás

• Öt vagy több epizódból álló csoportokban fordulnak elő, a kétnaponta egytől a napi nyolcig terjedő fejfájásig
  • A fej egyik oldalán éles, szúró fájdalom jelentkezik, amely három óránál rövidebb ideig tart
  • Könnyezés, orrfolyás, nyugtalanság vagy izgatottság kíséri

Krónikus napi fejfájás

Az orvosok a “krónikus napi fejfájás” (CDH) kifejezést a migrénre és a feszültségtípusú fejfájásra használják, amely havonta több mint 15 napon fordul elő. A CDH-t okozhatja fertőzés, kisebb fejsérülés vagy fájdalomcsillapítók – akár vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók – túl gyakori szedése.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A legtöbb fejfájás nem súlyos, de ha gyermeke ezekkel küzd, forduljon orvoshoz:

• A fájdalom felébreszti gyermekét az alvásból
  • Súlyosbodik vagy gyakoribbá válik
  • Sérülést, például fejre mért ütést követően jelentkezik
  • Tartós hányás vagy látásváltozás jelentkezik
  • Láz és nyaki fájdalom vagy merevség kíséri

Számos tényező okozhatja gyermeke fejfájását, ezek közé tartoznak:

• Betegség és fertőzés. Az olyan gyakori betegségek, mint a megfázás, az influenza, valamint a fül- és orrmelléküreg-fertőzések a gyermekek fejfájásának leggyakoribb okai közé tartoznak. Nagyon ritkán agyhártyagyulladás vagy agyvelőgyulladás is okozhatja.
  • Fejsérülés. Dudorok és zúzódások okozhatnak fejfájást. Bár a legtöbb fejsérülés kisebb, azonnal forduljon orvoshoz, ha gyermeke erősen a fejére esik, vagy ha erősen megütik a fejét.
  • Érzelmi tényezők. A stressz és a szorongás – amelyet esetleg a társaival, tanáraival vagy szüleivel kapcsolatos problémák váltanak ki – szerepet játszhat a fejfájásában. A depressziós gyermekek is panaszkodhatnak fejfájásra, különösen akkor, ha nehezen ismerik fel a szomorúság és a magány érzését.
  • Genetikai hajlam. A fejfájás, különösen a migrén, általában családon belül jelentkezik.
  • Bizonyos ételek és italok. A nitrátok – a pácolt húsokban, például a szalonnában, a bolognaiban és a hot dogokban található tartósítószer – fejfájást válthatnak ki, akárcsak az MSG nevű élelmiszer-adalékanyag. A túl sok koffein – amelyet az üdítők, csokoládék és sportitalok tartalmaznak – szintén lehetnek okozói.
  • Problémák az agyban. Ritkán agydaganat vagy agytályog, illetve agyvérzés nyomhatja az agy területeit, ami krónikus, súlyosbodó fejfájást okozhat. Ezekben az esetekben azonban jellemzően más tünetek is jelentkeznek, például látászavarok, szédülés és koordinációs zavarok.

Fontos, hogy figyeljen oda gyermeke tüneteire, és forduljon orvoshoz, ha a fejfájás súlyosbodik vagy gyakran jelentkezik.

Keresse neurológus szakorvosainkat bizalommal!