A pajzsmirigygyulladás a pajzsmirigy gyulladását okozó rendellenességek egy csoportjára utal. A pajzsmirigy a nyak elülső részén, az ádámcsutka alatt található mirigy, ami hormonokat termel, amelyek szabályozzák az anyagcserét és befolyásolják a szervezet működését.

A pajzsmirigygyulladásnak több típusa létezik:

• Hashimoto-pajzsmirigygyulladás – Okozói a pajzsmirigyet megtámadó antitestek.
  • Szubakut pajzsmirigygyulladás (de Quervain-féle pajzsmirigygyulladás) – A lehetséges ok vírusfertőzés
  • Akut pajzsmirigygyulladás – Az ok baktérium vagy fertőzés.
  • Csendes pajzsmirigygyulladás – Az ok lehet a pajzsmirigyet megtámadó antitestek vagy autoimmun betegség.
  • Szülés utáni pajzsmirigygyulladás – Okozói a gyermek megszületése után a pajzsmirigyet megtámadó antitestek.
  • Sugárzás okozta pajzsmirigygyulladás – Okozója a pajzsmirigy túlműködés kezelésére alkalmazott radioaktív jód vagy az egyes daganatos betegségek kezelésére alkalmazott sugárterápia.
  • Gyógyszer okozta pajzsmirigygyulladás – Az ok a vényköteles gyógyszerek, például amiodaron, lítium, interferonok és citokinek használata.

A pajzsmirigygyulladás gyors pajzsmirigysejtkárosodást válthat ki. Ennek következtében pajzsmirigyhormon szivárog a vérbe, és megemelkedik a pajzsmirigyhormonszint. Amikor ez megtörténik, a pajzsmirigy túlműködés tünetei jelentkeznek. Tünetei lehetnek:

• fogyás
  • idegesség, szorongás vagy ingerlékenység
  • alvászavarok
  • szapora szívverés
  • fáradtság
  • izomgyengeség
  • remegés (remegő kéz vagy ujjak).

A pajzsmirigygyulladás lassú, hosszú távú pajzsmirigysejtkárosodáshoz is vezethet. Ennek következtében a pajzsmirigyhormonszint a vérben alacsony lesz. Amikor ez megtörténik, a pajzsmirigy-alulműködés tünetei jelentkeznek. Ennek tünetei lehetnek:

• nem tervezett súlygyarapodás
  • fáradtság
  • székrekedés
  • száraz bőr
  • depresszió
  • izomfájdalmak.

A pajzsmirigygyulladásban szenvedőknek fájdalma és duzzanata is lehet a pajzsmirigyben (a nyak elülső részén).

Hogyan diagnosztizálják a pajzsmirigygyulladást?

Laborvizsgálatokkal gyakran diagnosztizálható a pajzsmirigygyulladás, beleértve azt is, hogy milyen típusú. Vérvizsgálattal fogják kezdeni, ami a pajzsmirigyhormon mennyiségét méri a vérében. Megmutatja, hogy a hormonszintje túl magas vagy túl alacsony. A vérvizsgálat a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) szintjét is ellenőrzi. A TSH az agyalapi mirigyben termelődik, és befolyásolhatja az Ön pajzsmirigyhormonszintjét. A vérvizsgálatok azt is megmutathatják, hogy vannak-e antitestek a szervezetében.

Radioaktív jódfelvételi vizsgálatot is végezhetnek, ami azt méri, hogy a pajzsmirigye mennyire képes felszívni a jódot, amely ásványi anyag szükséges a pajzsmirigyhormon termeléséhez.

Bizonyos esetekben biopsziára lehet szükség, hogy meghatározzák, mi támadja meg a pajzsmirigyet.

A pajzsmirigygyulladás kezelése annak típusától és a tüneteitől függ.

Ha pajzsmirigy-túlműködés tünetei vannak, orvosa felírhat egy béta-blokkolónak nevezett gyógyszert. Ez segít csökkenteni a szívritmusát és mérsékli a remegést. Mivel a pajzsmirigy túlműködés gyakran átmeneti, valószínűleg csökkenteni fogják a gyógyszer adagját, amint a tünetei javulnak.

Ha pajzsmirigy-alulműködés tünetei vannak, orvosa pajzsmirigyhormonpótlást írhat fel Önnek. Ezek segítenek helyreállítani a szervezet hormonszintjét és visszaállítani az anyagcseréjét a normális szintre. A szintetikus pajzsmirigyhormon megfelelő adagjának beállításához több próbálkozásra is szükség lehet. Idővel csökkenthetik a gyógyszer adagját, ahogy a tünetei javulnak.

A pajzsmirigygyulladás és annak tünetei átmenetiek lehetnek. Ebben az esetben a kezelést követően képes lesz normális életet élni. Ha az állapot visszatér vagy tartósan fennáll, működjön együtt orvosával a tünetek kezelése érdekében.

Ha nem kap kezelést, a pajzsmirigy károsodása folytatódhat, és további egészségügyi problémákhoz vezethet. Nők esetében termékenységi problémái lehetnek, vagy gyermekei rendellenességekkel születhetnek.

Ha jelentkeznek Önnél a pajzsmirigygyulladás tünetei, keresse endokrinológus szakorvosunkat bizalommal!