A nyirokrendszert a testben található csatornák alkotják, amelyek a vérerekhez hasonlóak. A nyirokcsomók kis mirigyek, amelyek a nyirokot, a nyirokrendszerben keringő tiszta folyadékot szűrik.

A nyirokcsomók az egész testben találhatók. A bőr alatt számos területen megtalálhatók, többek között:

• a hónaljban
  • az állkapocs alatt
  • a kulcscsont felett
  • a nyak mindkét oldalán
  • az ágyék mindkét oldalán

A nyirokcsomók a fehérvérsejteket tárolják, amelyek a behatoló szervezetek elpusztításáért felelősek.

Katonai ellenőrzőpontként is működnek: amikor a baktériumok, vírusok és kóros vagy beteg sejtek áthaladnak a nyirokcsatornákon, a nyirokcsomónál megállítják őket.

Amikor fertőzéssel vagy betegséggel szembesülünk, a nyirokcsomókban felhalmozódnak a törmelékek, például a baktériumok és az elhalt vagy beteg sejtek.

A duzzadt nyirokcsomók tünetei

A limfadenopátia a nyirokcsomók duzzanatának másik neve. A duzzadt nyirokcsomókkal együtt jelentkező tünetek a következők lehetnek:

• köhögés
  • fáradtság
  • láz
  • hidegrázás
  • orrfolyás
  • izzadás

A duzzadt nyirokcsomók okai

Fertőzések

A duzzadt nyirokcsomók annak egyik jele, hogy nyirokrendszere azon dolgozik, hogy megszabadítsa szervezetét a fertőzésektől és betegségektől.

A nyirokcsomók akkor duzzadnak meg, ha fertőzés lép fel azon a területen, ahol elhelyezkednek. Például a nyaki nyirokcsomók megduzzadhatnak egy felső légúti fertőzés, például a nátha következtében.

A fej- és nyaki nyirokcsomók duzzadását olyan fertőzések is okozhatják, mint például:

• fülgyulladás
  • orrmelléküreg-fertőzés
  • influenza
  • torokgyulladás
  • mononukleózis (mono)
  • fogfertőzés, beleértve a tályogos fogat is
  • bőrfertőzés
  • szexuális úton terjedő fertőzések, mint például a szifilisz vagy a gonorrhea, nyirokcsomó-duzzanatot okozhatnak az ágyéktájékon.

Nem fertőző okok

Súlyos állapotok, például immunrendszeri rendellenességek vagy rákos megbetegedések okozhatják a nyirokcsomók duzzanatát az egész testben.

A nyirokcsomók duzzanatát okozó immunrendszeri rendellenességek közé tartozik a lupusz és a reumás ízületi gyulladás.

Bármilyen rákos megbetegedés, amely a szervezetben terjed, okozhatja a nyirokcsomók duzzanatát. Ha egy területről származó rák átterjed a nyirokcsomókra, a túlélési arány csökken. A limfóma, amely a nyirokrendszer rákja, szintén a nyirokcsomók duzzanatát okozza.

Ha nyirokcsomó duzzanatot tapasztal, forduljon bizalommal endokrinológus szakorvosunkhoz!