Az ízületi punctio során egy tűt vezetnek be az ízületi üregbe, hogy vagy gyógyszert fecskendezzenek az ízületbe a gyulladás és a fájdalom enyhítésére, vagy folyadékot szívjanak le az ízületből a duzzanat enyhítésére és az ízületre nehezedő nyomás csökkentésére.

Egy nagy, hosszú tű segítségével végzik, amelyet az ízületi üregbe vezetnek be. Az eljárás előtt az injekció beadásának helyét alaposan fertőtlenítik alkoholos oldattal és jóddal.

A leggyakrabban injekcióval végzett ízületi szúrások a váll és a csípő környékén vannak, de az ízületi szúrásos injekció a test számos más területén is hasznos lehet, mint a térd, vagy a könyök.

Ízületi punkcióra akkor lehet szükség, ha:

• Az ízületi fájdalma nem javult egyszerű életmódbeli változtatások, például az ízület pihentetése, kompressziós szalagok használata vagy gyulladáscsökkentő szedése után.
  • Az érintett terület mozgatása fájdalmassá válik, és a mozgása is korlátozódik.
  • Ízületi gyulladása van, vagy más fájdalmas gyulladásos betegség ízületi fájdalmat okoz.
  • Folyadék gyülemlett fel az adott területen.

A vállízület megszúrása különböző oldalról történik – oldalról, hátulról és elölről, attól függően, hogy az ízület melyik részét kell megvizsgálni.

A könyökízület szúrását annak külső és hátsó részén végzik, ha a könyökízületben be lehet hajlítani a kart, ez nagyban megkönnyíti az orvos feladatát.

Bokaszúrás – a tűt a boka belső oldalába, vagy annak elülső oldalába szúrják. Az eljárás során a beteget a hátára fektetik, és a lábfejét kissé behajlítva tartják.

A legegyszerűbben a térdízület szúrása végezhető el. Hanyatt fekvő helyzetben végzik, a lábat kissé behajlítják a térdben, ha az ízület súlyos sérülése miatt erre nem képes az illető, miközben éles fájdalom jelentkezik, és a térd alá görgőt helyeznek.

Csípőszúrás: a beteg a hátán fekszik; ez az egyik legnehezebb eljárás, mivel a tűt rendkívül óvatosan kell behelyezni, hogy ne szúrja át a combartériát.

Az ízületi punkció szövődményeinek kockázata nagyon alacsony. Azonban előfordulhat:

• Zúzódás
  • Duzzanat
  • Gyulladás az injekció beadásának helyén

Ízületi fájdalom esetén, keresse reumatológus szakorvosunkat bizalommal!