Az epilepszia olyan központi idegrendszeri (neurológiai) rendellenesség, amelyben az agyi aktivitás rendellenessé válik, ami rohamokat vagy szokatlan viselkedéssel, érzésekkel és néha tudatvesztéssel járó időszakokat okoz. Ez bárkinél kialakulhat.
A rohamok tünetei nagyon eltérőek lehetnek. Egyes epilepsziás emberek egyszerűen csak néhány másodpercig üresen bámulnak a roham alatt, míg mások ismételten rángatják a karjukat vagy a lábukat. Egyetlen roham nem jelenti azt, hogy epilepsziás. Az epilepszia diagnózishoz általában legalább két, ismert kiváltó ok nélküli roham (nem provokált roham) szükséges, amelyek legalább 24 óra különbséggel következnek be.
A gyógyszeres kezelés vagy néha a műtét az epilepsziás emberek többségénél képes kontrollálni a rohamokat. Vannak, akiknek élethosszig tartó kezelésre van szükségük a rohamok ellenőrzéséhez, másoknál azonban a rohamok végül elmúlnak. Néhány epilepsziás gyermek az életkor előrehaladtával kinőheti az állapotot.
Mivel az epilepsziát az agy rendellenes aktivitása okozza, a rohamok befolyásolhatják az agy bármelyik koordinált folyamatát. A roham jelei és tünetei a következők lehetnek:
- Átmeneti zavartság
- Bámuló roham
- Merev izmok
- A karok és lábak irányíthatatlan rángatózó mozgása
- Eszméletvesztés vagy tudatvesztés
- Pszichológiai tünetek, például félelem, szorongás vagy deja vu
A tünetek a roham típusától függően változnak. A legtöbb esetben az epilepsziás személynek minden alkalommal ugyanolyan típusú rohama van, így a tünetek epizódról epizódra hasonlóak lesznek.
Az orvosok általában a rohamokat fókuszos vagy generalizált rohamoknak minősítik, aszerint, hogy a rendellenes agyi aktivitás hogyan és hol kezdődik.
Fókuszos rohamok
Amikor a rohamok látszólag az agy egyetlen területének rendellenes aktivitásából erednek, akkor ezeket fókuszos rohamoknak nevezzük. Ezek a rohamok két kategóriába sorolhatók:
- Fókuszos rohamok eszméletvesztés nélkül. Egykor egyszerű parciális rohamoknak nevezték, ezek a rohamok nem okoznak eszméletvesztést. Megváltoztathatják az érzelmeket, vagy megváltoztathatják a dolgok kinézetét, szagát, érzését, ízét vagy hangját. Néhányan deja vu-t tapasztalnak. Ez a fajta roham egy testrész, például a kar vagy a láb akaratlan rángását, valamint spontán érzékszervi tüneteket, például bizsergést, szédülést és villogó fényeket is okozhat.
- Fokális roham, mely tudatzavarral jár. Az egykor komplex parciális rohamoknak nevezett rohamok a tudat vagy a tudatosság megváltozásával vagy elvesztésével járnak. Az ilyen típusú rohamok olyanok lehetnek, mintha álomban lennének. A tudatzavarral járó fókuszos roham során előfordulhat, hogy a semmibe bámul, és nem reagál normálisan a környezetére, vagy ismétlődő mozgásokat végez, mint például a kéz dörzsölése, rágás, nyelés vagy körbe-körbe járás.
A fókuszos rohamok tünetei összetéveszthetők más neurológiai rendellenességekkel, például migrénnel, narkolepsziával vagy mentális betegséggel. Az epilepszia más rendellenességektől való megkülönböztetéséhez alapos vizsgálatra és tesztelésre van szükség.
Generalizált rohamok
Az olyan rohamokat, amelyek látszólag az agy minden területét érintik, generalizált rohamoknak nevezzük. Az generalizált rohamoknak hat típusa létezik.
- Hiányos rohamok. A korábban petit mal rohamoknak nevezett absence roham jellemzően gyermekeknél fordul elő. Jellemző rájuk a térbe bámulás, finom testmozdulatokkal vagy anélkül, mint például szemvillanás vagy ajakcsettintés, és csak 5-10 másodpercig tartanak. Ezek a rohamok csoportosan jelentkezhetnek, akár napi 100 alkalommal is előfordulhatnak, és rövid ideig tartó tudatvesztést okoznak.
- Tónusos rohamok. Merev izmokat okoznak és befolyásolhatják a tudatot. Ezek a rohamok általában a hát, a karok és a lábak izmait érintik, és a földre esést okozhatják.
- Atonikus rohamok. Más néven esési rohamok az izomkontroll elvesztését okozzák. Mivel ez leggyakrabban a lábakat érinti, gyakran okozza azt, hogy hirtelen összeesik vagy elesik.
- Klónikus rohamok. Ismételt vagy ritmikus, rángatózó izommozgásokkal járnak. Ezek a rohamok általában a nyakat, az arcot és a karokat érintik.
- Myoklonikus rohamok. Általában hirtelen rövid rángások formájában jelentkeznek, és általában a felsőtestet, a karokat és a lábakat érintik.
- Tonikus-klónikus rohamok. Korábban grand mal rohamokként ismertek, az epilepsziás rohamok legdrámaibb típusa. Ezek hirtelen eszméletvesztést és testmerevedést, rángatózást és remegést okozhatnak. Néha a hólyagkontroll elvesztését vagy nyelvharapást okoznak.
Azonnal forduljon orvoshoz, ha az alábbiak bármelyike bekövetkezik:
- A roham öt percnél tovább tart.
- A légzés vagy az öntudat nem tér vissza a roham megszűnése után.
- Azonnal második roham következik.
- Magas láza van.
- Ön terhes.
- Cukorbetegségben szenved.
- Megsérült a roham során.
- Továbbra is rohamai vannak annak ellenére, hogy rohamellenes gyógyszert szed.
Forduljon neurológus szakorvosainkhoz bizalommal! Magánkórházunkban régiónkban egyedülállóan EEG vizsgálattal diagnosztizáljuk az epilepsziát.
Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon kérhet.