Az érelmeszesedés akkor következik be, amikor az erek, amelyek az oxigént és a tápanyagokat a szívből a test többi részébe szállítják (artériák), megvastagodnak és megmerevednek – néha korlátozzák a vér áramlását a szervekhez és a szövetekhez. Az egészséges artériák rugalmasak, idővel azonban falai megkeményedhetnek,

Az érelmeszesedés a zsírok, koleszterin és más anyagok felhalmozódása az artériák falában és falán. Ezt a felhalmozódást plakknak nevezik. A lepedék az artériák beszűkülését okozhatja, elzárva a véráramlást. A lepedék fel is szakadhat, ami vérröghöz vezethet.

Bár az érelmeszesedést gyakran szívproblémának tekintik, az artériákat a test bármely pontján érintheti. Az egészséges életmódbeli szokások segíthetnek megelőzni az érelmeszesedést.

Az érelmeszesedés tünetei általában csak akkor jelentkeznek, amikor az artéria annyira beszűkül vagy eltömődik, hogy nem képes elegendő vért biztosítani a szervek és szövetek számára. Néha egy vérrög teljesen elzárja a véráramlást, ez széteshet, és szívrohamot vagy stroke-ot válthat ki.

A közepesen súlyos vagy súlyos érelmeszesedés tünetei attól függnek, hogy mely artériák érintettek. Ezek lehetnek:

• Ha a szív artériáiban van érelmeszesedés, mellkasi fájdalom vagy nyomás jelentkezhet.
  • Ha az agyba vezető artériákban van érelmeszesedés, hirtelen zsibbadás vagy gyengeség jelentkezhet a karjaiban vagy lábaiban, beszédzavar, átmeneti látásvesztés az egyik szemében, vagy az arcizmok megereszkedése.
  • Ha a karjaiban és lábaiban lévő artériákban érelmeszesedés van, akkor a perifériás artériás betegség tünetei jelentkezhetnek, például járás közbeni lábfájdalom (sántítás) vagy csökkent vérnyomás az érintett végtagban.
  • Ha a veséjéhez vezető artériákban érelmeszesedés van, magas vérnyomás vagy veseelégtelenség alakulhat ki.

Az érelmeszesedés lassan súlyosbodó betegség, amely már gyermekkorban elkezdődhet. A pontos oka ismeretlen. Kezdődhet az artéria belső rétegének károsodásával vagy sérülésével. A károsodást okozhatja:

• Magas vérnyomás
  • Magas koleszterinszint
  • Magas trigliceridszint, a vérben lévő zsír (lipid) egy típusa
  • Dohányzás
  • Cukorbetegség
  • Inzulinrezisztencia
  • Elhízás
  • Ismeretlen okból vagy olyan betegségekből eredő gyulladás, mint az ízületi gyulladás, lupusz, pikkelysömör vagy gyulladásos bélbetegség.

Ugyanazok az egészséges életmódbeli változtatások, amelyeket az érelmeszesedés kezelésére javasolnak, segítenek megelőzni is:

• A dohányzásról való leszokás
  • Egészséges ételek fogyasztása
  • Rendszeres testmozgás
  • Az egészséges testsúly fenntartása
  • Az egészséges vérnyomás ellenőrzése és fenntartása
  • Az egészséges koleszterin- és vércukorszint ellenőrzése és fenntartása.

Figyeljen a korai tünetekre, amelyeket a véráramlás hiánya okoz, mint például mellkasi fájdalom, lábfájdalom vagy zsibbadás.

A korai diagnózis és kezelés megállíthatja az érelmeszesedés súlyosbodását, és megelőzheti a szívrohamot, a stroke-ot vagy más orvosi vészhelyzetet.

Ha az érszűkület tüneteit tapasztalja, forduljon kardiológus szakorvosunkhoz bizalommal.
Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon tud kérni.