Az endokarditisz, leggyakrabban bakteriális fertőzés következtében fordul elő, amikor begyullad a szívbillentyűk és a szívkamrák bélése.

Ez akkor következik be, amikor a szervezetének más részeiből származó baktériumok a véráramba jutnak, és a szívbillentyűk és/vagy szívkamrák béléséhez tapadnak, és megtámadják azokat. A fertőző endokarditiszt bakteriális endokarditisznek (BE) vagy akut, szubakut (SBE) vagy krónikus bakteriális endokarditisznek is nevezik.

A fertőző endokarditisz a billentyűkön kinövéseket (vegetációkat) okoz, toxinokat és enzimeket termel, amelyek elpusztítják és lebontják a szöveteket, hogy lyukakat okozzanak a billentyűben, és a szívén és az ereken kívülre is terjed. Az ebből eredő szövődmények a következők:

• A vegetációból származó anyag embolizációja a véráramlás útjába kerülhet.
  • Szivárgó billentyű.
  • Szívblokk.
  • Rendellenes szívritmus.
  • Tályogok a billentyű körül.
  • Szívelégtelenség.

Az endokarditisz ritkán fordul elő olyan embereknél, akiknek a szíve egészséges.

Az endokarditisz fertőzés jelei a következők:

• 38,4 °C feletti láz.
  • Izzadás vagy hidegrázás, különösen éjszakai izzadás.
  • Bőrkiütés.
  • Fájdalom, érzékenység, bőrpír vagy duzzanat.
  • Nem gyógyuló seb vagy vágás.
  • Vörös, meleg vagy szivárgó seb.
  • Torokfájás, torokkaparás vagy nyelési fájdalom.
  • Orrmelléküreg-elvezetés, orrdugulás, fejfájás vagy érzékenység a felső arccsontok mentén.
  • Tartós száraz vagy nedves köhögés, amely két napnál tovább tart.
  • Fehér foltok a szájában vagy a nyelvén.
  • Hányinger, hányás vagy hasmenés.
  • Embólia (kis vérrögök), vérzés (belső vérzés) vagy stroke.
  • Légszomj.
  • Rossz étvágy vagy fogyás.
  • Izom- és ízületi fájdalmak.

Legtöbbször bakteriális fertőzés okozza az endokarditiszt. A fogászati beavatkozások (különösen a foghúzás) és az endoszkópos vizsgálatok miatt baktériumok kerülhetnek a vérébe. Néha a szájból, a bőrből, a belekből, a légzőrendszerből vagy a húgyutakból származó baktériumok is bekerülhetnek a véráramba.

A normális szívbillentyűk nagyon ellenállóak a fertőzéssel szemben. A baktériumok azonban megtapadhatnak a beteg billentyűk felszínén lévő hibákon. A pótolt szívbillentyűk hajlamosabbak a fertőzésre, mint a normál billentyűk.

Hogyan kezelik a bakteriális endokarditiszt?

Az endokarditisz életveszélyes lehet. Ha egyszer elkapta, gyors kezelésre van szüksége, hogy megelőzze a szívbillentyűk károsodását és a súlyosabb szövődményeket.

A vértenyésztés levétele után orvosa intravénás antibiotikum-terápiát indíthat Önnek. Széles spektrumú antibiotikumot fognak használni, hogy a lehető legtöbb feltételezett baktériumfajt lefedjék. Amint megtudják, hogy melyik konkrét organizmustípussal van dolga, az antibiotikumot úgy állítják be, hogy célzottan ezt a fajt célozza meg. Általában hat hétig kap intravénás antibiotikumot a fertőzés gyógyítása érdekében.

Kezelőorvosa a kezelés során végig figyelemmel kíséri tüneteit, hogy lássa, a kezelés hatásos-e. Megismétli a vértenyésztésedet is.

Ha az endokarditisz károsítja a szívbillentyűjét és a szívének bármely más részét, előfordulhat, hogy műtétre lesz szüksége a szívbillentyű helyreállítása és a szívműködés javítása érdekében.

Miután befejezte a kezelést, kezelőorvosa meghatározza a vérében lévő baktériumok forrását (például fogászati fertőzések), és kezeli azokat.

Hogyan csökkentheti a kockázatot?

A helyes szájhigiénés szokások mindennapos gyakorlásával csökkentheti a bakteriális endokarditisz kockázatát. A jó szájhigiénia általában hatékonyabban csökkenti a kockázatát, mint a megelőző antibiotikumok szedése bizonyos beavatkozások előtt.

Tájékoztassa orvosát és fogorvosát, ha olyan szívbetegsége van, amely miatt nagyobb az endokarditisz kialakulásának kockázata.

Forduljon orvoshoz, ha fertőzés tüneteit észleli. Ne várjon néhány napot, amíg súlyos fertőzés alakul ki, hogy kezelésre jelentkezzen. A megfázás és az influenza nem okoz szívbillenytű-gyulladást. A fertőzések azonban igen, és ugyanazokkal a tünetekkel járhatnak (torokfájás, általános testfájdalom és láz).

Tünetek jelentkezése esetén forduljon kardiológus szakorvosunkhoz bizalommal!
Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon tud kérni.