A májciszták folyadékkal telt zsákok, amelyek a máján jelennek meg. Majdnem minden májciszta jóindulatú (nem rákos). Kevés ciszta nő elég nagyra ahhoz, hogy tüneteket okozzon. Néhány esetben azonban olyan öröklött rendellenesség okozza, amely kezelést igényelhet.

A jóindulatú májciszták, amelyeket néha egyszerű cisztáknak is neveznek, a májciszták leggyakoribb formája.

Összességében a májciszták 30 és 70 év közötti embereket érinthetnek, de csak az emberek 10-15%-ánál jelentkeznek nyilvánvaló tünetek. Több nő születik májcisztával, mint férfi, és több férfinál alakul ki májciszta, mint nőnél.

Mi okozza a májcisztákat?

Majdnem minden májciszta veleszületett, azaz már születéskor jelen van. Az orvosok nem tudják biztosan, hogy mi okozza a veleszületett májcisztákat.

Mik a májciszta tünetei?

A legtöbb embernek, akinek jóindulatú vagy rákos májcisztája van, soha nincsenek tünetei. Azoknál, akiknél mégis jelentkeznek, a következők lehetnek:

• Tompa fájdalom a hasuk jobb felső részén.
  • Puffadt has.
  • Hányinger és hányás.
  • Étvágytalanság vagy teltségérzet nagyon kevés étel elfogyasztása után.
  • Légszomj.
  • Nagy csomókat éreznek a hasukban.
  • Sárgaság. Ez akkor fordulhat elő, ha a májciszták elzárják az epevezetékeket.
  • Láz és heves hasi fájdalom. Ez akkor fordulhat elő, ha a ciszta megreped.

Hogyan diagnosztizálják az egészségügyi szolgáltatók a májcisztákat?

Sokszor más állapotok miatt végzett képalkotó vizsgálatok során fedezik fel a májcisztákat. Ezek a feltáró képalkotó vizsgálatok:

• Ultrahang
  • CT vizsgálat
  • MRI vizsgálat

Ha a képalkotó vizsgálatok során májcisztákat észlelnek, a következőket tehetik meg, hogy diagnosztizálják vagy kizárják az olyan állapotokat, mint a rákos májciszták, a policisztás májbetegség vagy a paraziták által okozott májciszták:

• Fizikai vizsgálat
  • Orvosi kórtörténet. Megkérdezhetik, hogy volt-e már krónikus májbetegsége, valamint kérdéseket tehetnek fel a családi kórtörténetére és utazási előzményeire vonatkozóan
  • Szerodiagnosztikai vizsgálatok. Ezeket a teszteket a vérmintákban lévő specifikus antitestek azonosítására használják
  • Kontrasztanyaggal megerősített ultrahangvizsgálat

Hogyan kezelik a májcisztát?

A legtöbb jóindulatú vagy egyszerű májcisztát nem kell kezelni. Az orvosok azonban eltávolíthatják azokat a jóindulatú vagy egyszerű májcisztákat, amelyek 4 centiméternél nagyobbra nőnek.

A nagy jóindulatú ciszták, a policisztás májbetegség okozta ciszták és a rákot megelőző vagy rákos májciszták eltávolítására szolgáló eljárások és műtétek közé tartoznak:

• Perkutan aspiráció – ultrahang- vagy CT-képalkotás segítségével tűket vagy katétereket vezetnek a májcisztákba, és lecsapolják a ciszták folyadékát.
  • Cisztafenesztráció – ez a műtét a nagy cisztákat a ciszta falának eltávolításával kezeli.
  • Májrezekció – ez a műtét a máj ciszták által érintett területeit távolítja el.
  • Transzarteriális embolizáció (TACE) – ez a kezelés ugyanúgy működik, mintha gátat építenénk egy patakba, hogy megállítsuk a patak folyását. Az orvos rákellenes gyógyszereket fecskendeznek az Ön egyik artériájába, amely a máját vérrel látja el. Ezután egy olyan anyagot fecskendeznek be, amely elzárja az artériát. Az anyagok gátként működnek, és a rákellenes gyógyszert a daganat körül kavarogva tartják ahelyett, hogy elúszna.
  • Műtét – a jóindulatú vagy rákos ciszták eltávolítására.
  • Májátültetés – ez a műtét olyan policisztás májbetegség kezelésére szolgál, amely nem reagál a gyógyszeres kezelésre és/vagy a májciszták eltávolítására irányuló műtétekre.

Néhány embernek műtétre vagy egyéb kezelésre van szüksége a májcisztája miatt. Ha ez az Ön helyzete, kérjen tájékoztatást orvosától a kezelés mellékhatásainak kezeléséről.

Forduljon szakorvosainkhoz bizalommal!
Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon tud kérni.