A hashártyagyulladás egy súlyos állapot, amely a hasüregben kezdődik. Ez a testnek a mellkas és a medence közötti területe. Akkor következik be, amikor a hasüreg belsejében lévő vékony szövetréteg begyullad. Ezt a szövetréteget hashártyának nevezik. Általában baktériumok vagy gombák okozta fertőzés miatt következik be.
Két típusa van:
- Spontán bakteriális – ezt a fertőzést baktériumok okozzák. Előfordulhat, ha valakinek májbetegsége, például májzsugorodása vagy vesebetegsége van.
- Másodlagos hashártyagyulladás – ebben az esetben a gyulladás a hasüregben lévő valamely szervben keletkezett lyuk, más néven repedés miatt következhet be.
Fontos, hogy a hashártyagyulladás esetén gyorsan kezelést kapjon. Kezelése általában a baktériumok által okozott fertőzésekre használt gyógyszereket, az úgynevezett antibiotikumokat foglalja magában. Néhány betegnek műtétre lehet szüksége. Ha nem kap kezelést, a hashártyagyulladás súlyos fertőzéshez vezethet, amely szétterjed a szervezetben. Ez akár halálos is lehet.
A gyulladás gyakori oka a veseelégtelenség kezelésére szolgáló kezelés, az úgynevezett peritoneális dialízis. Ez a kezelés segít megszabadulni a salakanyagoktól a vérből, amikor a vesék nehezen tudják elvégezni ezt a feladatot. Ha hashártyadialízisben részesül, a dialízis előtt, alatt és után megfelelő higiéniával segíthet megelőzni a hashártyagyulladást. Fontos például, hogy mosson kezet és tisztítsa meg a katéter körüli bőrt.
A hashártyagyulladás tünetei:
- Hasfájás vagy érzékenység
- Puffadás vagy teltségérzet a hasban
- Láz
- Gyomorpanaszok és hányás
- Étvágytalanság
- Hasmenés
- Csökkentett vizeletmennyiség
- Szomjúság
- Nem képes székletet vagy gázokat üríteni
- Fáradtságérzet
- Zavartság
A hashártyagyulladást általában a hasüreg valamelyik szervében, például a gyomorban vagy a vastagbélben keletkezett lyuk okozza. A lyukat szakadásnak is nevezik. Ritkán fordul elő hashártyagyulladás más okból.
Gyakori okai közé tartoznak:
- Orvosi eljárások
- Megrepedt vakbél, gyomorfekély vagy lyuk a vastagbélben. Ezen állapotok bármelyike lehetővé teheti a baktériumok bejutását a hashártyába az emésztőrendszerében lévő lyukon keresztül.
- Hasnyálmirigygyulladás. Ez a hasüregben található, hasnyálmirigynek nevezett mirigy gyulladása. Ha hasnyálmirigy-gyulladása van, és fertőzést kap, a baktériumok a hasnyálmirigyen kívülre is terjedhetnek. Ez hashártyagyulladáshoz vezethet.
- Az emésztőrendszerben lévő kis, kidudorodó tasakok fertőzése hashártyagyulladást okozhat. Ez akkor fordulhat elő, ha az egyik tasak felszakad. A kiszakadt tasakból a bélből a hasüregbe ömölhet a salakanyag.
- Sérülés hashártyagyulladást okozhat. Ilyenkor baktériumok vagy vegyi anyagok kerülhetnek a test más részeiből a hashártyájába.
A hashártyagyulladás diagnosztizálásához az orvosa beszél Önnel a kórtörténetéről, és fizikális vizsgálatot végez. A tünetek önmagukban is elegendőek lehetnek ahhoz, hogy diagnosztizálja az állapotot, ha a hashártyagyulladás a hashártyadialízishez kapcsolódik.
Ha a diagnózis megerősítéséhez további vizsgálatokra van szükség, orvosa javasolhat:
- Vérvizsgálatokat
- Képalkotó vizsgálatok
- A hashártya folyadékának vizsgálata
A spontán bakteriális hashártyagyulladás életveszélyes lehet. Kórházban kell maradnia. A kezelés antibiotikumokat tartalmaz. Tartalmazza a tüneteket enyhítő támogató kezelést is.
A kezelés magában foglalhatja:
Antibiotikumok. Valószínűleg antibiotikumot fogsz szedni egy vénába helyezett tűn keresztül. Ez kitisztítja a fertőzést, és megakadályozza annak terjedését. Az antibiotikum típusa, amelyre szüksége lesz, és az, hogy mennyi ideig kell szednie, változó. Ez attól függ, hogy mennyire súlyos az állapota, és milyen típusú hashártyagyulladása van.
Műtét. Erre gyakran van szükség a fertőzött szövet eltávolításához, a fertőzés okának kezeléséhez és a fertőzés terjedésének megakadályozásához. A műtét akkor fontos, ha a hashártyagyulladása a vakbél, a gyomor vagy a vastagbél megrepedése miatt következett be.
Egyéb kezelések. A tüneteitől függően a kórházban történő kezelése valószínűleg a következőket foglalja magában:
- Fájdalomcsillapítók
- Szondán keresztül adott, úgynevezett intravénás folyadékok
- Oxigén
- Egyes esetekben vérátömlesztés
Kezelés nélkül a hashártyagyulladás egész testet érintő fertőzést, úgynevezett szepszist okozhat. A szepszis nagyon veszélyes, akár sokkot, szervi elégtelenséget és halált okozhat.
Ha tapasztalja a hashártyagyulladás tünetei, forduljon belgyógyász szakorvosunkhoz bizalommal!
Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon tud kérni.