Hipoglikémia - mi történik, ha leesik a cukrunk?

A hipoglikémia olyan állapot, amikor a vércukorszintje (glükózszintje) alacsonyabb a normál tartománynál. A glükóz a szervezet fő energiaforrása. Ez az állapot gyakran összefügg a cukorbetegség kezelésével. De más gyógyszerek és különféle – sokszor ritka – állapotok is okozhatnak alacsony vércukorszintet olyan embereknél, akik nem cukorbetegek.

A hipoglikémia azonnali kezelést igényel. Sok ember számára a 70 milligramm/deciliter (mg/dl), vagy 3,9 millimol/liter (mmol/l) éhomi vércukorszint vagy az alatti érték a hipoglikémiára figyelmeztető jelként kell, hogy szolgáljon.

Ha a vércukorszint túl alacsony lesz, a hipoglikémia jelei és tünetei a következők lehetnek:

  • Sápadtság
  • Remegés
  • Izzadás
  • Fejfájás
  • Éhség vagy hányinger
  • Szabálytalan vagy gyors szívverés
  • Ingerlékenység vagy szorongás
  • Koncentrációs nehézségek
  • Szédülés
  • Az ajkak, a nyelv vagy az arc bizsergése vagy zsibbadása

A hipoglikémia súlyosbodásával a következő jelek és tünetek jelentkezhetnek:

  • Zavartság, szokatlan viselkedés, vagy mindkettő, például a rutinfeladatok elvégzésére való képtelenség
  • Koordinációs zavarok
  • Elmosódott beszéd
  • Homályos látás vagy alagútlátás
  • Rémálmok, ha alszik

Hipoglikémia akkor következik be, amikor a vércukorszint (glükóz) túl alacsonyra csökken ahhoz, hogy a testi funkciók folytatódjanak. Ennek több oka is lehet. Az alacsony vércukorszint leggyakoribb oka a cukorbetegség kezelésére használt gyógyszerek mellékhatása.

Lehetséges okok, cukorbetegség esetén:

Ha cukorbetegségben szenved, előfordulhat, hogy nem termel inzulint (1-es típusú cukorbetegség), vagy kevésbé reagál rá (2-es típusú cukorbetegség). Ennek következtében a glükóz felhalmozódik a véráramban, és elérheti a veszélyesen magas szintet. A probléma orvoslására inzulint vagy más, vércukorszintet csökkentő gyógyszereket szedhet.

A túl sok inzulin vagy más cukorbetegség elleni gyógyszer azonban ahhoz vezethet, hogy a vércukorszintje túlságosan lecsökken, ami hipoglikémiát okozhat. Ez akkor is előfordulhat, ha a szokásosnál kevesebbet eszik a szokásos cukorbetegség elleni gyógyszeradag bevétele után, vagy ha a szokásosnál többet mozog.

Lehetséges okok, cukorbetegség nélkül:

A cukorbetegségem szenvedő embereknél a hipoglikémia sokkal ritkábban fordul elő. Az okok közé tartozhatnak:

Gyógyszerek. Valaki más szájon át szedhető cukorbetegség elleni gyógyszerének véletlenszerű bevétele a hipoglikémia egyik lehetséges oka. Más gyógyszerek is okozhatnak hipoglikémiát, különösen gyermekeknél vagy veseelégtelenségben szenvedőknél. Ilyen például a malária kezelésére használt kinin.

Túlzott alkoholfogyasztás. Az erős alkoholfogyasztás étkezés nélkül megakadályozhatja a májat abban, hogy a glikogénraktárakból glükózt szabadítson fel a véráramba.

Egyes kritikus betegségek. Súlyos májbetegségek, például májgyulladás vagy májzsugor, súlyos fertőzés, vesebetegség és előrehaladott szívbetegség okozhat hipoglikémiát. A vesebetegségek szintén megakadályozhatják, hogy a szervezet megfelelően ürítse ki a gyógyszereket. Ez a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek felhalmozódása miatt befolyásolhatja a glükózszintet.

Inzulin túltermelés. A hasnyálmirigy egy ritka daganata (inzulinóma) okozhatja, hogy túl sok inzulint termel, ami hipoglikémiához vezet. Más daganatok is eredményezhetik az inzulinszerű anyagok túl sok termelését. A hasnyálmirigy inzulint termelő rendellenes sejtjei túlzott inzulinfelszabadulást eredményezhetnek.

Hormonhiányos állapotok. Bizonyos mellékvese- és agyalapi mirigy daganatos rendellenességek a glükóztermelést vagy anyagcserét szabályozó bizonyos hormonok a nem megfelelő mennyiségét eredményezhetik. Gyermekeknél hipoglikémia léphet fel, ha túl kevés növekedési hormon van bennük.

 

Ha észleli a hipoglikémia tüneteit, keresse bizalommal belgyógyász szakorvosunkat!

Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon tudnak kérni.

Nálunk a bizalom presztízskérdés!