Kézsebészet
A kézsebészet az orvostudomány azon ága, amely a kéz sebészetileg kezelhető, gyógyítható betegségeivel foglalkozik.
Kezünk az egyik legtöbbet használt testrészünk, amely kiemelt szerepet tölt be életünkben. Kézfejünk, ujjaink, tenyerünk és karunk nemcsak egy finom és összetett eszközként funkcionál, amellyel egyszerű és komplex mozdulatokat, feladatokat hajthatunk végre, hanem az egyik legfontosabb érzékszervünk is.
A kéz struktúráinak rekonstrukciója, ín, ideg és érképletek, csont és ízület rendszerek, melyek a kéz összehangolt működését irányítják és végzik, rendkívül finom műtéti technikát és speciális tudást igényelnek, így a kézsebészet önálló tudományággá vált.
Gyakran már az anamnézis és az alapos fizikális vizsgálat elegendő a diagnózis felállításához, ám bizonyos esetekben szükség van képalkotó diagnosztikára vagy akár laborvizsgálatra is.
A beteg kéz összes funkciója nem állítható helyre minden esetben, azonban egy-egy kórkép fennállása esetén, a panaszok megszüntethetők, különféle plasztikai megoldásokkal az elveszett mozgások gyakran helyettesíthetők, denervációval megmaradt funkciók esetén fájdalmatlanság érhető el. Ínáthelyezések, ideg transzplantációk, csont rekonstrukciók, műtéti pótlások, egyszerűbb esetben csontegyesítő műtétek, ideg-ínvarratok biztosítják az anatómiai feltételét a normál működésnek. Pattanó ujj, ganglion, alagút szindróma kivizsgálásával és műtéti megoldásával, ínhüvelygyulladások, teniszkönyök-golfkönyök konzervatív, injekciós vagy műtéti kezelésével teljes funkció érhető el.
Mikor forduljunk kézsebész specialistához?
könnyű sérülések (vágás, harapás, bőrkárosodás)
kéz idegeiben, ereiben, és a csontozatában bekövetkező elváltozások
törés, zúzódás után fennmaradt deformitás, mozgáskorlátozottság, fájdalom
ínsérülések, erek sérülése
égés, fagyás
ganglion, folyadékkal teli ciszta, mely nyomja az ereket
pattanó ujj
nehezen behajlítható, fájdalmas ujj
megvastagodott tenyér
állandósult kézfájdalom
Szakorvosaink
