Árak
Sacralis fistula műtét | 420.000 Ft |
Végbélsipoly műtét | 500.000 Ft |
Fistula | 420.000 Ft |
Fistula (Fiycision) | 420.000 Ft |
Sipolynak nevezzük az olyan kóros elváltozásokat, amikor összeköttetés alakul ki a testben lévő szervek vagy testüregek között (belső sipoly), melyen keresztül a folyadék, szilárd anyag természetellenesen halad, vagy a külvilággal kóros összeköttetés jön létre. Ezek a kóros összeköttetések lehetnek veleszületettek, baleset, fertőzés vagy műtéti beavatkozás következményeként is kialakulhatnak. A végbélsipoly lehet valamilyen korábbi gyulladás vagy tályog következménye, de eredhet idegentest okozta perforációból, vagy Crohn betegségből.
A leggyakoribb panasz a folyamatos vagy rövidebb-hosszabb megszakításokkal jelentkező gennyes, véres váladékozás, átmeneti feszítő fájdalmak.
A diagnózis alkotás első és legfontosabb része a fizikális vizsgálat, a sipoly külső nyílásának felkeresése. A járat vizsgálata során megállapítható a sipoly útja, lefutása, a belső nyílás elhelyezkedése. Amennyiben ez magasan helyezkedik el és ujjal, a végbél felől nem érhető el, akkor kontrasztanyagos képalkotó eljárással, vagy röntgen segítségével könnyen meghatározható a helye, mivel ez meghatározza a kezelési eljárást is.
A krónikus, több hónapja meglévő sipolyok megoldása a sebészi beavatkozástól (végbélsipoly műtét) várható. A végbélsipoly műtét célja, hogy megszüntesse a végbélnyíláshoz közel elhelyezkedő sipolyt. A műtéti beavatkozás jellege függ a végbélsipoly elhelyezkedésétől. Ha felületesen fut a bőr alatt és nem érinti a záró izomzatot, akkor egy viszonylag egyszerű sebészeti beavatkozást végzünk, aminek során érzéstelenítésben felnyitjuk a bőrt, a sipoly belsejét kitakarítjuk. Ezt követően a járatot nyitva hagyjuk, és alulról sarjadva hagyjuk begyógyulni, hasonlóan egy sebhez.
Ha a végbélsipoly azonban feljebb helyezkedik el a végbélben, és áthalad a végbél záró izomzaton, akkor bonyolultabb műtéti beavatkozást igényel. Nagyon fontos, hogy a műtét során a végbél záró izomzat ne sérüljön. Ilyenkor a járat belső nyílását elzárjuk, s ennek következtében – utánpótlás híján – a sipoly magától begyógyul.
A sipoly lefutásának megfelelően válasszuk ki a rendelkezésünkre álló lehetőségből a lehető legtestreszabottabb műtéti eljárást, amitől a legjobb eredmény várható.
- A sipoly felvágása, kivágása (csak alacsony, felületes sipolyoknál)
A legegyszerűbb, leggyakrabban alkalmazott módszer. Felületes sipolyoknál egyértelműen a választandó megoldás. Fontos tudni, hogy mindenképpen a belső záró izom alsó, sipoly alatti szakaszának az átvágásával jár. Izmon keresztül vezető alacsony sipolyok esetén is alkalmazható. A beavatkozás eredményeként valamilyen mértékű deformitás (un. kulcslyuk végbélnyílás) jöhet létre. - A sipolyjárat lekötése a záróizmok közötti térben (LIFT) (Mindkét záróizmon átvezető sipolynál)
Az egyik izom-megtartó eljárás, melynek a lényege a sipolyjáratnak a belső és a külső záróizom közötti kötőszöveti térben való felkeresése, az okként szereplő mirigyállomány kivágása és a sipolyjáratok lekötése. Az eljárás elég egyszerű, de nem alkalmazható minden esetben, ugyanakkor nem jár a záróizmok átvágásával. - FiXcision eszköz használata (Alacsony, mindkét izomzaton átmenő sipolyoknál)
Az eljárás alatt egy finom körvágó késsel a teljes sipolyjáratot eltávolítjuk a záróizom legkisebb sérülése nélkül, majd a belső nyílást 2 rétegben vagy lebennyel zárjuk.
A műtét gyors, egyszerű, biztonságos. Hátránya, hogy az egyszer használatos eszközt, a körvágó kést a betegnek kell kifizetnie. - A belső sipolynyílás fedése izom-nyálkahártya lebennyel és a sipoly kiirtása (Flap plasztika)
A másik választható izommegtartó módszer, melynek lényege a sipolyjáratnak a záróizmon keresztül való eltávolítása, esetleg a záróizom varrattal való rekonstrukciója és a sipoly belső nyílásának a zárása rávarrt nyálkahártya-izom lebennyel. Az eljárás nem könnyű, finom technikát és a záróizom-rendszer pontos ismeretét igényli. - Sipoly műtét két lépésben
A nagy granulációval kísért sipolynál a granulációt eltávolítjuk, mely akár zölddiónyi vagy még nagyobb is lehet, egészen a záróizmokig haladva, majd a záróizmon átmenő járatban 2 db. seton draint hagyunk bent. Néhány hónap seton fonal és a granulácós szövet helyének gyógyulása után a maradék járatot valamelyik fent ismertetett eljátással eltávolítjuk.
Az egyszerű végbélsipoly műtét ambulánsan történik, a helyi érzéstelenítő hatásának kivárása után kb. 20-30 percet vesz igénybe. Az összetett, szövevényes sipolyjáratok felderítése és műtétje több ideig is eltarthat. A magasan fekvő, záróizmot is érintő sipolyok nagyműtéttel távolíthatók el, és kórházi kezelést igényelnek. A felépülési idő függ a sipoly és a műtét fajtájától. A magasabbra terjedő, szerteágazó végbélsipolyok gyógyulása jóval nehezebb és lényegesen tovább, hónapokig tarthat, mert ezek kezelése kombinált műtétekkel történik. Az egyszerűbb, felületes sipolyok jól gyógyulnak, de a gyógyulási idő ebben az esetben is 4-8 hétben mérhető.