
A benőtt köröm kezelése
A benőtt köröm gyakori lábbetegség. Tíz emberből kettő, aki lábprobléma miatt keresi fel orvosát, benőtt körme van.
A benőtt köröm fájdalma megnehezítheti az állást vagy a járást. Kezelése azonban egyszerű, és lépéseket tehet annak megelőzésére, hogy ez ne fordulhasson elő újra. Ha fertőzött, benőtt körme van, vagy olyan betegségben szenved, mint például a cukorbetegség, keressen fel egy orvost a teljes körű ellátás érdekében.
A benőtt köröm egy olyan lábbetegség, amely akkor alakul ki, amikor a köröm sarka belenő a bőrbe. Általában a nagylábujjat érinti. Gyakran akkor fordul elő, amikor az emberek a körmük sarkának kúposodásával vágják le a körmüket. Ha a köröm a lábujj alakjával együtt görbül, akkor belenőhet a bőrbe. Ez a jelenség gyakori, és általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot az egészséges emberek számára.

Bárkinek lehet benőtt lábkörme. A nagyobb kockázatnak kitett személyek közé tartoznak a serdülők, a sportolók és azok, akik:
- Cukorbetegségek
- Súlyos idegkárosodásuk van a lábban vagy a lábfejben
- Rossz vérkeringés
- Fertőzés a köröm körül
Mi okozza a benőtt körmöt?
A benőtt körömnek számos oka lehet:
- Helytelenül levágott lábköröm. Ha túl rövidre vagy lekerekítettre vágja a lábkörmét, a köröm belenőhet a bőrbe.
- Nem megfelelően illeszkedő cipő.
- A köröm sarkának beszakadása.
- A lábujj traumája, például a lábujj beütése.
- Veleszületett – például, ha a körme a lábujjához képest nagyobb, vagy a körömhatár környéki szövetek természetes módon nőnek a köröm körül.
A benőtt köröm eleinte keménynek és duzzadtnak érezhető. Ha belenő a bőrbe, vagy a bőr a köröm széle fölé nő, baktériumok kerülhetnek be, és elfertőződhet. Ennek jelei lehetnek:
- Folyadék vagy genny szivárog a lábujjból
- Fájdalom
- A terület kipirosodása vagy elsötétülése
- Duzzanat
- A lábujj meleg vagy forró érzése
A benőtt köröm diagnosztizálásához általában nincs szükség vizsgálatra vagy röntgenfelvételre. Ritka esetekben, amikor a lábköröm súlyosan fertőzött, az orvos tenyésztési mintát vehet a fertőzés azonosítása érdekében. Súlyosabb fertőzések esetén röntgenvizsgálatra is szükség lehet.
Ha benőtt körme van, ne próbálja meg saját maga levágni. Ha levágja a körmöt, az állapot rosszabbodhat. Ha a tünetek nem javulnak az otthoni gyógymódokkal, keressen fel egy orvost.
A benőtt köröm legtöbbször műtét nélkül gyógyul. Azonban súlyosabb esetekben előfordulhat, hogy műtéti úton el kell távolítani a köröm egy részét. Az eljárást körömeltávolításnak nevezik. A műtét megakadályozza, hogy a köröm széle befelé nőjön és belevágjon a bőrbe. Azoknál a gyermekeknél, akiknél a benőtt köröm folyamatosan fertőződik, a köröm végleges eltávolítása segíthet.
A részleges vagy teljes körömeltávolítás során érzéstelenítőszert (zsibbasztó gyógyszert) fecskendeznek a lábujjába. Ezután levágják a köröm egy részét vagy egészét. A köröm visszanövése néhány hónapig is eltarthat. Visszatérő benőtt körmök esetén ezek az eltávolítási eljárások tartósan is elvégezhetők a körömgyökér elpusztítására szolgáló vegyszer segítségével.
Hogyan előzhetem meg a benőtt köröm kialakulását?
A következő lépésekkel megelőzheti a benőtt köröm kialakulását:
- Vágás előtt áztassa be a körmöt meleg vízbe, vagy zuhanyzás, fürdés után vágja le a körmöt.
- Használat előtt tisztítsa meg körömvágóját.
- Ne tépje a körmöket.
- Vágja a lábkörmöket keresztben, ne kerekítse le a sarkokat.
- Viseljen megfelelően illeszkedő cipőt.
- Kerülje a körmök oldalát érő ismétlődő sérüléseket.
- Cukorbetegség esetén ne habozzon orvosi segítséget kérni.
A benőtt lábköröm legtöbbször nem jelent komoly egészségügyi problémát. A benőtt köröm kezelése általában beválik. A benőtt lábköröm nem nő vissza, ha megfelelő lábápolással jár el.
Rendszeres lábápolási vizsgálatra lehet szüksége, ha olyan betegségben szenved, amely lábproblémákat okoz, például idegkárosodásban vagy cukorbetegségben.
Benőtt köröm esetén keresse sebész szakorvosainkat bizalommal!
Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon tudnak kérni.
Nálunk a bizalom presztízskérdés!