Árak
Aranyér műtét | 450.000 Ft |
Aranyér műtét (Lone Star) | 450.000 Ft |
Az aranyér a végbélnyílás közelében, a végbél nyálkahártyája alatt található érköteg. Ha az ezt rögzítő kötőszövet élettani okokból vagy külső hatásra megnyúlik, akkor a végbél falában vénatágulat keletkezik. Ezek az aranyeres csomók a betegség előrehaladtával begyulladhatnak, megnagyobbodhatnak, véralvadék keletkezhet bennük, és akár ki is fordulhatnak, kitüremkedhetnek a helyükről. Attól függően, hogy a végbélnyíláson belül vagy kívül helyezkedik el, megkülönböztetünk külső vagy belső aranyeret.
Az aranyérnek több kiváltó faktorja is lehet, melyek közül a leggyakoribbak az alábbiak:
- örökletes kötőszöveti gyengeség
- erőlködés székrekedés esetén
- hasmenés
- helytelen, rostszegény táplálkozás, túlsúly
- terhesség
- mozgásszegény életmód
Az aranyérbetegséget leggyakrabban az alábbi tünetek jelzik:
- fájdalmas székelés
- jellegzetes vércsík a toalettpapíron
- végbéltáji viszketés
- aranyeres csomók kitüremkedése előrehaladott állapotban
- véres, nyálkás széklet
- hosszabb ideje fennálló székrekedés
A belső aranyér esetén, illetve a csomók méretét és előreesésüket figyelembe véve 4 stádiumot különböztetünk meg:
1. stádium: előfordulhat vérzés, de a csomók nem esnek előre és nem jelentkezik fájdalom
2. stádium: fokozott nyomásra (székelés) az ércsomó előre esik, de spontán visszahúzódik
3. stádium: hasprés, székeletürítés esetén a csomók előre esnek, és csak az ujjak segítségével helyezhetők vissza
4. stádium: előesett, kizáródott belső aranyeres nóduszok, melyeket már kézzel sem lehet visszahelyezni a végbélnyílásba. Kifejezett tünetei közé sorolható a székeléstől független, erős fájdalomérzet, nyálkahártya-gyulladás, vérzés, váladékozás.
Mikor van szükség a beavatkozásra?
Az aranyérműtét elvégzése általában a következő esetekben indokolt:
- kellemetlen tünetekkel járó 3. és 4. stádiumú aranyerek
- egyszerre jelenlévő, előrehaladott külső és belső aranyeres elváltozások
- egyéb, sebészeti beavatkozást igénylő végbéltáji betegségek jelenléte
- egyes trombotizált külső aranyeres elváltozások
- kizáródott belső aranyerek (aranyeres krízis)
A leghatékonyabb és legtartósabb hosszú távú megoldást a panaszos aranyeres duzzanatok kezelésére a hagyományos kimetszéses aranyérműtét, azaz az aranyér vagy aranyeres érkötegek teljes egészében való eltávolítása jelenti. Az esetek körülbelül 95%-ában nyújt hatékony és végleges megoldást, azaz minimális a kiújulás esélye.
A műtétet megelőző konzultáció során a szakorvos részletes tájékoztatást ad a műtétet megelőző szükséges vizsgálatokról, valamint a műtét menetéről és annak kockázatairól.
A műtét altatásban történik. Az aranyér sebészi kimetszése (haemorrhoidectomia) során a proktológus szakorvos a végbélnyílásnál a bőr és a nyálkahártya bemetszése után lepreparálja az aranyeres halmazt a végbélzáró izomzatról, majd elzárja a tápláló eret és eltávolítja a tág aranyeres párnákat.
A kórházi tartózkodás ideje általában 1 nap.
Új sebészeti technológia: LONE STAR®
A Lone Star önmegtartó önfeltáró rendszere kiváló megjelenítést és hatékonyságot kínál a műtéti eljáráshoz. A Lone Star önfeltárók különféle formákban és méretekben kaphatók, hogy megfeleljenek az anatómiának számos különféle specialitáson. A könnyű keretek gyűrűk artikulálhatók, hogy gyorsan alkalmazkodjanak a műtét igényeihez. Az ultra pontos precíz horogbehelyezések és rugalmas tartóelemek fenntartják a következetes visszahúzódást, és elősegítik a szervezett helykezelést, felszabadítva a személyzetet más feladatok elvégzéséhez.
A műtét után a beteget folyamatos megfigyelés alatt tartjuk az esetlegesen fellépő fájdalmak és szövődmények korai felismerése és kezelése céljából.
Esettől és egyéntől függően az otthoni lábadozás időszaka 1-2 hét, a teljes gyógyulási folyamat lezajlása 3-6 hétig is eltarthat.
A lábadozási időszak első 1-2 hetében a páciens erősebb fájdalmakat élhet meg az érintett területen, legfőképpen székeléskor, így rendszeres fájdalomcsillapításra lehet szükség. Ebben az időszakban kerülni kell a fizikai megterhelést és nehéz fizikai munkát.
Kiemelten fontos a széklet rendezése. Ügyelni kell arra, hogy a széklet rendszeres és puha maradjon, és hogy ne lépjen fel székrekedéses állapot. Ezt a táplálkozásra való odafigyeléssel és/vagy székletlazító készítmények alkalmazásával könnyen elérhető.
A gyógyulási folyamat természetes velejárója a sebek váladékozása. Ez a műtéti terület napi néhányszori langyos vízzel történő lemosását, zuhanyoztatását igényli.