
A petefészek ciszta - tünetei és kezelése
Sajnos minden második nő életében egyszer petefészekcisztát diagnosztizálnak. A tünetek ellenére, ez fiatal, termékeny nőknél általában jóindulatú, míg a változókor után ezek az elváltozások rosszindulatúak.
Akkor alakulhat ki a jóindulatú petefészekciszta, ha a tüszők (melyek minden hónapban fejlődnek a petefészekben) nem repednek meg, vagy megreped, de el is záródik, ez által a petesejt nem tud kilökődni, így a tüsző nem zsugorodik össze, hanem megtelik folyadékkal. Amennyiben a gyulladásos folyadék nagy mennyiségű hormont tartalmaz, ez zavarokat okozhat a női test ciklusos működésében, egyértelmű jelét adva a ciszta tüneteinek.
Hasonlóak a tünetei a rosszindulatú petefészek cisztának is. A menopauza utáni időszakra tehető a kialakulásuk, ami lehet örökletes genetikai tényezők, petefészket még stimuláló hormonok, vagy helytelen életmóddal járó káros hatások miatt.

Tünetei:
- alhasba sugárzó fájdalom, vagy feszülés
- alvadékos vérzés
- menstruáció késése, vagy kimaradása
- medencetájéki sugárzó fájdalom (méretéből adódóan nyomhat más szerveket is)
- gyomorpanaszok, melyek semmihez nem köthetők
- vizeletelfolyási akadályok
Sokkal gyakoribbak szerencsére a jóindulatú petefészek ciszták, ezek nem igényelnek orvosi kezelést, vagy beavatkozást, mivel ezek az 5cm-nél kisebb ciszták felszívódnak maguktól is.
A petefészek-daganatok elsődleges kezelése sebészi. A műtét során a daganat maximális megkisebbítése (minél kevesebb daganatos szövet maradjon vissza), a stádium megállapítása és szövettani anyagminta nyerése a cél.
Sajnálatos módon, a petefészkek profilaktikus eltávolítás nem jelent védelmet a petefészekrák kialakulásával szemben. Évekkel később a hashártya bármely területéről a petefészkek eltávolítása után is kialakulhat a daganat.
Ne feledje, a szűrővizsgálatok fontosak! Keresse szakorvosainkat bizalommal!
Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon tudnak kérni.
Nálunk a bizalom presztízskérdés