
Az asztma okai és kezelése
Mára a magyar lakosság 8%-át érinti az asztma, ez az arány pedig rohamosan nő. Kutatások eredményei azt mutatják, hogy családi halmozódásból ered. A súlyos asztma kialakulásában kifejezetten veszélyeztetettek a nem megfelelően kezelt szénanáthások.
Az asztma a légutak betegsége, azonban pontos oka nem ismert. Kialakulásában genetikai érintettség és környezeti tényezők is szerepet játszanak. Elsősorban a fiatalkorúak érintettek, az esetek kétharmada allergiás eredetű. A leggyakoribb kiváltó ok a házi poratka, kutya-macska szőr, gomba-spóra, pollen, de léteznek felnőttkori, 40 év után jelentkező formák is, amelyekre nem jellemző az allergiás háttér.

A tüdőbe vezető főbb légutak krónikus gyulladásos megbetegedése. A hörgők simaizomzata felszaporodik és a tüdőben található sejtek fölös mennyiségben termelnek nyákot, így tovább fokozva a légutak szűkületét. A tünetek a nehézlégzéstől kezdve súlyos légzési elégtelenségig terjedhetnek. Egyes esetekben a légzés annyira nehezítetté válhat, hogy az asztmás roham az életet veszélyeztetheti.
Az asztmát kiváltó tényezők:
- allergének
- vírusok
- megerőltető testmozgás
- hideg levegő
- szmog
- füst
Súlyosbító tényezők, rizikófaktorok:
- dohányzás
- elhízás
- öröklött, genetikai tényezők
- vírusos eredetű felsőlégúti megbetegedések
A szakorvos a kivizsgálás során felveszi a pontos anamnézist és az összetett vizsgálat után ad diagnózist, és választja ki a megfelelő terápiát. Az életmódváltás és a kiegészítő terápia, ugyanolyan fontos lehet, mint a gyógyszeres kezelés. Az asztma rendszeres kezelést és szakorvosi felügyeletet igényel. Két alapvető gyógyszertípus áll rendelkezésre: a megelőzés szerei, amelyek az asztma alapjául szolgáló légúti gyulladás csökkentésére szolgálnak, valamint a hörgőtágítók, amelyeket az asztmás tünetek kezelésére használnak.
Ha Önnél is jelentkeznek az asztma jelei, keresse pulmonológus szakorvosainkat bizalommal!
Előjegyzést a +36 42 512 990-es számon tudnak kérni.
Nálunk a bizalom presztízskérdés!