
A Parkinson-kór tünetei
A Parkinson-kór a központi idegrendszer degeneratív megbetegedése, amely jellemzően idősebb felnőtteket érint. A betegséget remegés, merevség, lassú mozgás és egyensúlyzavar jellemzi. Ez a kór legyengítő állapot lehet, és tünetei jelentősen befolyásolhatják az egyén életminőségét. Bár ez a kór nem gyógyítható, léteznek olyan kezelések, amelyek segíthetnek a tünetek kezelésében.

A Parkinson-kór tünetei fokozatosan jelennek meg. Gyakran az egyik kéz enyhe reszketése keletkezik a test merevség-érzésével. Idővel egyre több tünet jelenik meg, és egyes embereknél demencia alakul ki. A korai tünetei között vannak a következők:
- mozgás-problémák, például reszketés
- koordinációs és egyensúlyi zavarok, mely miatt a beteg leejt dolgokat, vagy elesik
- az érzések és a szaglás elvesztése
- alvászavarokhoz vezető nyugtalan lábak
- hang remegése vagy gyenge hang
- járás változások, a beteg enyhén előre hajlik, vagy csoszogva jár
- rögzült arckifejezés az arcizmokat ellenőrző idegek elváltozásai miatt
- kevésbé olvasható és gyenge kézírás
A tünetek egyénenként változnak, attól függően, hogy az agy mely területét érinti a betegség.
A Parkinson-kór kezelésének első vonala a gyógyszeres kezelés. Ez segíthet a tünetek, például a remegés és a merevség ellenőrzésében, de nem gyógyítja a betegséget.
Bizonyos esetekben műtétet lehet alkalmazni a bizonyos tüneteinek kezelésére, ha a gyógyszerek hatástalanok vagy nemkívánatos mellékhatásokat okoznak. A fizikoterápia szintén fontos része a kezelésének. A gyógytornász a pácienssel együtt dolgozhat a mobilitás és az egyensúly javításán.
A Parkinson-kór tünetei megnehezíthetik az olyan egyszerű feladatok elvégzését is, mint a lépcsőmászás vagy a szobán való átkelés, ezért a fizikoterápia különösen hasznos ezekben az esetekben.
Ha Önnél, vagy családjában előfordulnak a tünetek, keresse bizalommal neurológus szakorvosainkat bizalommal!
Előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon kérhet.
Nálunk a bizalom presztízskérdés!