
A gégerák tünetei és kezelése
A gégerák a gége, a torok egy részének rákos megbetegedése. A rák akkor alakul ki, amikor bizonyos sejtek ellenőrizetlenül növekednek. Ahogy ezek szaporodnak, behatolnak a szervezetbe és károsítják azt. A gégerák esetében ezek a rákos (rosszindulatú) sejtek a gégéből (hangszalagból) indulnak ki.
Melyek a gégerák kockázati tényezői?
A dohányzás vagy más dohánytermékek használata nagymértékben növeli a gégerák kialakulásának kockázatát. Az alkoholfogyasztás, különösen ha az sok, szintén növeli a kockázatot. Az alkohol és a dohány együttes használata pedig még inkább rizikófaktor.
A gégerák egyéb kockázati tényezői közé tartoznak:
– Életkor: A gégerák gyakrabban 55 éves és idősebb embereknél fordul elő.
– Nem: A férfiaknál nagyobb valószínűséggel alakul ki ez a rák, valószínűleg azért, mert a dohányzás és az erős alkoholfogyasztás nagyobb arányban fordul elő az ő körükben.
– Munkahely: Azok az emberek, akik a munkahelyükön bizonyos anyagokkal dolgoznak, nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Ezek közé tartozik a kénsavköd, a fapor, a nikkel, az azbeszt vagy a mustárgáz előállítása. Azok az emberek, akik gépekkel dolgoznak, szintén nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

Milyen tünetei vannak a gégeráknak?
A gégerák tüneteit könnyű összetéveszteni más betegségekkel. Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, a pontos diagnózis érdekében beszéljen orvosával:
- Torokfájás vagy köhögés, amely nem múlik el.
- Hangváltozás, például rekedtség, amely két hét után sem javul.
- Fájdalom vagy egyéb nehézségek nyelés közben.
- Dudor a nyakban vagy a torokban.
- Diszfónia, hangképzési nehézségek.
- Fülfájdalom.
Ha ilyen tünetei vannak, azonnal forduljon orvoshoz:
- Légzési nehézségek (nehézlégzés).
- Stridor, zajos és magas hangú légzés.
- Globus érzés, az az érzés, hogy valami a torkában van.
- Vér felköhögése (hemoptízis).
Hogyan diagnosztizálják a gégerákot?
Fizikai vizsgálatot végeznek, megvizsgálja a torkát és a nyakát. Az első vizsgálat után valószínűleg másokra is szüksége lesz a diagnózis megerősítéséhez.
Milyen egyéb vizsgálatok segítik a gégerák diagnosztizálását?
- Képalkotó vizsgálatok: A CT- vagy MRI-vizsgálatok részletes képet nyújtanak a testről. A mellkas röntgenfelvétellel megállapítható, hogy a rák átterjedt-e a tüdőre.
- Gégetükrözés: A kezelőorvosa egy vékony, megvilágított csővel, az endoszkóppal vizsgálja meg a gégéjét.
- PET-vizsgálat: A PET-vizsgálat során egy kis, biztonságos adag radioaktív anyagot fecskendeznek az Ön vénájába. Az anyag kiemeli a kóros területeket. A PET-szkenner készülék 3D-s képeket készít az anyag által kibocsátott energiából.
- Biopszia: A biopszia során eltávolítanak egy kis darabot a gégében lévő kóros szövetből, hogy mikroszkóp alatt megvizsgálja.
Mi a gégerák kezelése?
A gégerák kezelése magában foglalja:
- Sugárterápia
- Kemoterápia
- Immunterápia
- Műtét
Előfordulhat, hogy egynél több kezelésre is sor kerül. Például az emberek néha kemoterápiát vagy sugárterápiát kapnak a műtét után, hogy elpusztítsák a megmaradt rákos sejteket.
Megelőzhető a gégerák?
Nem lehet minden rákot megelőzni. De egészséges életmóddal csökkentheti a kialakulásának kockázatát:
- Hagyja abba a dohányzást és kerülje a dohánytermékeket.
- Korlátozza az alkoholfogyasztást.
- Táplálkozzon egészségesen.
Forduljon fül-orr-gégész szakorvosainkhoz, ha rekedtséget észlel, esetleg egyéb hangváltozással vagy tartós köhögéssel küzd. A korai felismerés életet menthet.
Kérjen előjegyzést a +36 42 512 990-es telefonszámon.
Nálunk a bizalom presztízskérdés!